Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam oraz do analizowania naszego ruchu. Polityka prywatności Polityka Cookie

Siedziba Mercedes-Benz

Mercedes-Benz: Uosobienie luksusu i wydajności


Mercedes-Benz to niemiecki producent samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów i innych pojazdów, należący do niemieckiego koncernu Mercedes-Benz Group. Siedziba Mercedes-Benz znajduje się w Stuttgarcie, Badenia-Wirtembergia, Niemcy.

Historia Mercedes-Benz


Jak powstał Mercedes-Benz?

Powstanie marki Mercedes-Benz zawdzięczamy dwóm niemieckim firmom Benz & Cie oraz Daimler-Motoren-Gesellschaft, które powstały pod koniec XIX wieku w Niemczech.
W 1883 roku legendarny niemiecki inżynier Karl Benz wraz z Maxem Casparem Rosé i Friedrichem Wilhelmem Esslingerem założyli firmę Benz & Cie. A rok 1883 można uznać za początek historii Mercedes-Benz.
Benz & Cie to pierwszy w historii niemiecki producent samochodów, motocykli, silników i rowerów. I Karl Benz, jeden z pierwszych w świecie wynalazców samochodów z silnikiem spalinowym – pionier w dziedzinie motoryzacji nie tylko w Niemczech, ale na całym świecie. Właściciel wielu patentów, takich jak dwusuwowy silnik benzynowy, akcelerator, układ zapłonowy, gaźnik, sprzęgło, skrzynia biegów i tak dalej.

Karl Friedrich Michael Benz
Gottlib Wilhelm Daimler

Gottlieb Daimler i Daimler-Motoren-Gesellschaft

A już w 1890 roku Gottlieb Daimler wraz ze swoimi partnerami Wilhelmem Maybachem i Maxem Duttenhoferem założył firmę Daimler-Motoren-Gesellschaft do produkcji samochodów czterokołowych. Gottlieb Daimler wraz z Wilhelmem Maybachem opracowali jeden z pierwszych samochodów i kilka rodzajów benzynowych silników spalinowych. Posiada również wiele patentów na silniki samochodowe i różne systemy do nich.

Benz & Cie, Daimler-Motoren-Gesellschaft i I wojna światowa.

Benz & Cie i Daimler-Motoren-Gesellschaft były dwiema konkurencyjnymi firmami i przed I wojną światową nie poszło źle. Ale I wojna światowa doprowadziła do załamania się finansowych rynków i walut Niemiec. Tańsze samochody z Ameryki, takie jak Ford, były również dostępne w Niemczech. Wszystkie te czynniki doprowadziły do poważnego kryzysu strukturalnego w niemieckim przemyśle samochodowym.

Stare loga Benz i Mercedes.
Stare logo Daimler-Benz 1926

Połączenie Benz & Cie i Daimler-Motoren-Gesellschaft.

W 1926 roku podjęto decyzję o połączeniu obu firm i założono nową firmę Daimler-Benz AG. Osiągnięto również porozumienie w sprawie produkcji wszystkich samochodów pod marką Mercedes-Benz. Mercedes to seria samochodów zaprojektowana przez Wilhelma Maybacha, Benz to nazwisko Karla Benz. Szefem i głównym projektantem Daimler-Benz AG był Ferdinand Porsche, który całkowicie unowocześnił produkcję samochodów, biorąc za podstawę najnowsze modele Daimler-Motoren-Gesellschaft.

Skąd wtedy wzięło się słowo Mercedes?

Nazwa Mercedes pochodzi od imienia żeńskiego. Kiedyś ambasador Austro-Węgier Emil Jellinek zdecydował się zainwestować w firmę Daimlera, licząc na sukces firmy. I miał córkę Adrianę Manuelę Ramonę Jellinek, ale wszyscy w rodzinie nazywali ją Mercedesem, co po hiszpańsku oznacza miłosierdzie. I na cześć rodziny Jellinek, zdecydowano się nazwać modele imieniem Mercedesa, jeszcze przed połączeniem dwóch firm. Ta sama nazwa została następnie przeniesiona do nowej firmy Daimler-Benz.

Adriana Jellinek - Mercedes
Ciężarówka Mercedes Benz L4500A 4WD

Mercedes-Benz i II wojna światowa.

Po tym, jak NSDAP kierowana przez Hitlera przejęła władzę w Niemczech i zaczęła przezbrajać Wehrmacht, Daimler-Benz zaczął współpracować z nazistami, aby czerpać korzyści. Daimler-Benz projektował i produkował samochody, ciężarówki, czołgi, silniki okrętowe i lotnicze dla Wehrmachtu. Ponadto firma produkowała również części do niemieckiej broni, takie jak lufy karabinów Mauser. Wiadomo też, że Daimler-Benz korzystał z pracy więźniów obozów koncentracyjnych, których liczba np. w 1944 r. sięgała ponad 30 tysięcy osób. Byli to jeńcy wojenni, uprowadzeni cywile i więźniowie obozów koncentracyjnych, którzy znajdowali się w pobliżu fabryk.

Mercedes-Benz po II wojnie światowej.

Po II wojnie światowej w 1945 roku koncern Daimler-Benz AG utracił wszystkie zagraniczne aktywa firmy, a także wszystkie fabryki, które znalazły się w strefie okupacyjnej ZSRR. Także wszystkie fabryki, które pozostały w strefie okupacyjnej wojsk amerykańskich, zostały zniszczone lub poważnie uszkodzone przez bombardowania koalicji antyhitlerowskiej. W 1946 roku firmie udało się uzyskać pozwolenie na produkcję samochodów od amerykańskich władz okupacyjnych i uruchomić produkcję samochodów o starej, przedwojennej konstrukcji.

Mercedes-Benz 170B

eXus Dev 24.5.2023

Mercedes-Benz - Recenzje

Recenzje
- 0 / 0 Recenzje
Dodaj recenzję
- Oceń - 0